Trening personalny

19 kwietnia 2022

Trening personalny - OświęcimSzukasz nowej motywacji do jeszcze lepszego i efektywnego treningu? Chcesz zweryfikować swoje dotychczasowe osiągi i rozwinąć ćwiczenia na podstawie wiedzy oraz praktyki specjalisty? Dowiedz się, w czym może pomóc trener personalny i sprawdź, jak najlepiej możesz wykorzystać jego program treningu.

Czym jest trening personalny?

Jest to rodzaj indywidualnych zajęć na siłowni i nie tylko, prowadzonych według zaleceń i planu doświadczonego trenera. Jednostka treningowa trwa w tym przypadku około 60 minut. Przed decyzją o wyborze trenera i podjęciu nowego wyzwania powinna odbyć się rozmowa lub konsultacja. Na spotkaniu, trener może lepiej poznać swojego klienta oraz wstępnie nakreślić plan żywieniowy i treningowy. W ciągu dalszej współpracy jest oczywiście możliwość ich zmian, a także lepszego dopasowania.

Ważne jest, aby w czasie rozmowy trener, poznał obecny stan zdrowotny klienta, ewentualne przebyte lub obecne kontuzje i choroby przewlekłe. Jest to dobry moment do sprawdzenia nawyków żywieniowych klienta oraz jego preferencji i potencjału treningowego.
Przyjęte jest, iż pierwsze spotkanie jest zazwyczaj bezpłatne. Dopiero na ewentualnym następnym spotkaniu ustalany jest konkretny plan treningowy.

Jakie korzyści przynosi korzystanie z treningu personalnego?

Trening personalny prowadzony przez doświadczoną i kompetentną osobę przyniesie nam szeroką wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki i fizjologii. Dowiemy się także, jak zmienić swoje nawyki żywieniowe lub rozbudować jadłospis, aby bezpiecznie i efektywnie ćwiczyć według planu. W przypadku podejmowania treningów prozdrowotnych, takich jak medical lub therapy fitness zdobędziemy także wiedzę z zakresu fizjoterapii.

Bardzo ważną wartością dodaną w treningu personalnym jest pozytywna motywacja do treningu. Samodzielne ćwiczenia, często po jakimś czasie nudzą się lub stają się zbyt forsowne. Przychodzi w tym momencie rezygnacja. Trener personalny zmotywuje odpowiednio do wysiłku i przypomni długofalowe cele, do których ma prowadzić trening. Korzystając z pomocy trenera, możemy ustrzec się błędów, które często popełniane są w początkowym okresie treningów, a które prowadzą do późniejszego zniechęcenia lub niekiedy do kontuzji.

Jakie są zalety trenowania według indywidualnego planu?

Niewątpliwie trening personalny ułatwia osiągnięcie znacznie lepszych efektów w znacząco krótszym czasie niż przy tradycyjnym trybie ćwiczeń. Dzięki temu nasze ciało zmieni się zauważalnie, a my zyskamy radość z widocznego efektu i zadowolenie z własnego wyglądu oraz zdrowia. Opieka trenerska da nam poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość konsultacji uwag lub też wyrażenia obaw co do naszej wytrzymałości i mocy w czasie treningu.

W czasie pracy pod okiem trenera możemy wreszcie ćwiczyć z odpowiednią intensywnością i z odpowiednim obciążeniem. Nasz opiekun może na bieżąco korygować naszą postawę i sprawdzać poprawność wykonywanych ćwiczeń. Dla uzyskania widocznego i trwałego efektu potrzebne są regularne treningi przez okres kilku lat. Obecność trenera personalnego pomoże wytrwać w postanowieniu dłużej niż kilka wizyt na siłowni. Samodzielne zmaganie się z dietą i coraz poważniejszymi ćwiczeniami może niekiedy nas przerosnąć.