Trener personalny

6 kwietnia 2022

Trener personalny to zawód, który pojawił się stosunkowo niedawno, lecz z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie. Nastała bowiem moda na zdrowy styl życia i wiele osób decyduje się na współpracę z trenerem osobistym, by zadbać o wygląd swojego ciała i zdrowie.

Trener personalny - Oświęcim - Michał PrzybyłoTrener personalny – czym się zajmuje?

Trener personalny musi być osobą podchodzącą indywidualnie do swoich klientów. Dobierając treningi i dietę trener musi mieć na uwadze potrzeby i możliwość konkretnej osoby. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia motywacja do podejmowania działań. To trener jest pierwszą osobą, która powinna motywować i wspierać swojego klienta. Tylko dzięki temu obie strony mogą osiągnąć sukces. Zadanie trenera personalnego komplikuje również fakt, że nie każdej osobie, która decyduje się na skorzystanie z indywidualnych treningów zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Często motywacją do podjęcia treningu jest chęć uzyskania sprawności fizycznej czy rekonwalescencja po niedawno przebytej chorobie. Oprócz tego trener musi tak dopasować treningi, aby nie kolidowały one z aktywnością zawodową i mogły być prowadzone w wygospodarowanym wolnym czasie danego klienta. Dlatego też często treningi odbywają się rankiem lub wieczorami. Zadanie trenera personalnego jest o tyle trudne, iż musi on cały czas czuwać nad wykonywaniem ćwiczeń w sposób prawidłowy, tak aby przyniosły one oczekiwane rezultaty i nie naraziły na niepotrzebne urazy i kontuzje.

Trener personalny to tak naprawdę nie tylko trener, ale także motywator, dietetyk i menager w jednej osobie.

Idealny trener osobisty – cechy

Trener osobisty musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu budowy ludzkiego ciała, dietetyki oraz suplementacji. Dzięki temu będzie umiał wskazać najlepsze rozwiązania, by uzyskać efekt, na jakim zależy klientowi. Trener musi być otwarty na innych ludzi, łatwo nawiązywać kontakty i być cierpliwy. Trener idealny to osoba o pozytywnym nastawieniu, fachowej wiedzy i zdecydowaniu. Jako wzór dla swoich klientów trenerzy muszą poza wiedzą i odpowiednimi cechami charakteru cechować się zdrowiem i bardzo dobrą kondycją. Dzięki temu w oczach klientów stają się bardziej wiarygodni.

Czy każdy może zostać trenerem personalnym?

Jak w każdym zawodzie, tak również w zawodzie trenera personalnego są minimalne wymagania. Osoba, która chciałaby rozpocząć swoją przygodę jako trener, musi posiadać wykształcenie minimum średnie. Oczywiście dodatkowym atutem będzie, jeśli chętny na stanowisko trenera osobistego może się pochwalić dyplomem ukończenia uczelni wyższej o profilu wychowania fizycznego, na przykład AWF. Pewne jest, że taka wiedza może dać solidne fundamenty, by stać się naprawdę dobrym trenerem personalnym.

Aby móc zostać wykwalifikowanym trenerem należy przystąpić i uzyskać wynik pozytywny z kursu o specjalności trenera osobistego. Dzięki uczestnictwu w tym kursie kandydatowi zostaje przekazana fachowa wiedza na temat prowadzenia zajęć indywidualnych i grupowych, powtórzone są także zagadnienia z anatomii człowieka i praktycznych metod ćwiczeń.

W zawodzie trenera personalnego z każdym rokiem rośnie konkurencja. Dlatego też, aby być dobrym i cenionym trenerem należy stale inwestować w siebie i podnosić swoją wiedzę. Dzięki temu można stać się bardziej atrakcyjnym dla klientów i z powodzeniem utrzymywać się na rynku.