Kobieta i treningi siłowe

19 lipca 2022

Dla części społeczeństwa, gdy dowiadują się, że kobieta trenuje z obciążeniem jest to coś nad wyraz niespotykanego. Ludzie nieobeznani z tematem wyobrażają sobie wówczas , że taka kobieta będzie wyglądała jak facet. Często też straszy się osoby trenujące z ciężarami, że będzie to dla nich szkodliwe. A jak to jest naprawdę?

Jednak kobiecie ciężko o mocną rozbudowę masy mięśniowej, ponieważ jest to długi proces oraz warunki hormonalne nie są na to przychylne Jeżeli chodzi o szkodliwość, to każde źle wykonywane ćwiczenia są szkodliwe. Dlatego dla początkujących ważne, aby były pod kontrolą osoby z doświadczeniem.

Błędy w treningach siłowych

Wiele kobiet podczas ćwiczeń zapomina o kilku ważnych sprawach, o których należy pamiętać zarówno na początku, jak i po kilku latach aktywnego treningu. Przez takie zaniedbania oraz nieświadomość bardzo łatwo można doznać urazu lub skutecznie udaremnić skutki naszych wysiłków. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów w trakcie treningów siłowych, które przekładają się na zmniejszenie wydajności a nawet są zagrożeniem dla naszego organizmu:

  • Strach przed obciążeniem, a także brak jego stopniowego zwiększania. Jeżeli chcemy widzieć efekty nie możemy przez cały czas pracować na jednym obciążeniu.
  • Zbyt duża częstotliwość ćwiczeń cardio.
  • Skupienie się wyłącznie na ćwiczeniach na maszynach. Maszyny mają wiele zalet, ale nie warto odkładać treningu z gumami oporowymi oraz wolnych ciężarów, zaś na samym początku naszej drogi do zwiększenia siły najlepiej zacząć z ciężarem własnego ciała.
  • Brak rozgrzewki. Niewykonywanie rozgrzewki jest częstym błędem u kobiet jak i mężczyzn. Skutkiem tego będą słabsze rezultaty, a także większe prawdopodobieństwo kontuzji.

Zdrowie i trening siłowy

Każda z kobiet ma swoje własne powody, przez które decyduje się na treningi siłowe. Zaletami takich ćwiczeń jest nie tylko poprawa sylwetki czy też zwiększenie siły. Dobrze prowadzony i regularny trening siłowy prowadzi do wielu korzyści nie tylko fizycznych, ale także wpływa na naszą psychikę. Gdy osiągamy coraz to wyższe cele personalne wyznaczone przez nas same, czy naszych trenerów zyskujemy pewność siebie oraz redukujemy nadmiar stresu. Warto również pamiętać, że wykonywane przez nas ćwiczenia dotleniają nasz organizm, w tym również mózg, co wpływa na dużo sprawniejsze i lepsze jego funkcjonowanie. Oczywistością jest również fakt, że gdy widzimy zmiany w naszym ciele, szczególnie na lepsze, to dużo lepiej czujemy się we własnej skórze i mamy większą ochotę na kolejne wyzwania, jakie stawia nam życie. Bardzo ważną zaletą treningu siłowego w przypadku kobiet jest wzrost masy kostnej i zapobieganie osteoporozie.

Jak dobrze zaplanować nasz trening siłowy?

Na początku przede wszystkim musimy być świadome tego, że jeden trening nie przyniesie nam od razu oczekiwanych efektów a zmiana naszej sylwetki to długotrwały proces, który wymaga od nas wiele wytrwałości, poświęcenia i oddania. Najważniejsza jest regularność. Aby móc obserwować efekty naszych ćwiczeń musimy sumiennie podchodzić do ich wykonywania. Dużo lepiej jest chodzić codziennie na siłownię chociaż na 30 min., niż spędzać tam w jeden dzień tygodnia 3 godziny. Nasz organizm musi pracować, ale nie wolno nam go przemęczać, gdyż prędzej doprowadzi to do kontuzji niż budowy naszej figury. Należy też pamiętać, że zanim zaczniemy wykonywać jakikolwiek wysiłek musimy się dobrze rozgrzać jest, co jest kluczowe, aby nasze mięśnie i ścięgna byłby prawidłowo przygotowane do wykonywanego przez nas ćwiczenia. Aby zwiększyć skuteczność naszego treningu warto również mieć na uwadze dobrą dietę i prawidłowe odżywianie.

Różnica między treningiem siłowym kobiet a mężczyzn

Wbrew ogólnemu przekonaniu nie ma praktycznie żadnej różnicy między treningami siłowymi mężczyzn i kobiet. Zarówno jedni jak i drudzy mogą wykonywać te same ćwiczenia w tym samym natężeniu. Każdy trening powinien być personalny, dostosowany do danej jednostki. Nie występuje tu żaden podział na grupy.

Wiele kobiet zaczynających trenować nie wie jakie dokładnie ćwiczenia powinny robić. Oto dwa przykładowe ćwiczenia, którymi warto się zainteresować na początku swojej przygody z treningami siłowymi:

  • Wyciskanie hantli na ławce. Jest to ćwiczenie równie ważne u kobiet, co u mężczyzn. Dobrze zbudowana tors pozwoli zachować foremny wygląd sylwetki.
  • Podciąganie wspomagane gumą. Wiele dziewczyn ma problem z podciąganiem. Gumy oporowe pomogą zminimalizować ciężar z jakim nasze ciało musi się mierzyć podczas podciągania.

Ćwiczenia siłowe mają wiele zalet. Od fizycznych, zdrowotnych, aż po nasze samopoczucie psychiczne. Dlatego każda z pań, niezależnie od celu, jaki chce osiągnąć, powinna regularnie wykonywać ten rodzaj treningu.