Bieganie na bieżni, czy na świeżym powietrzu?

9 sierpnia 2022

Bieganie wiąże się z wieloma korzyściami, wpływa korzystnie na zdrowie i wygląd. Można spalić zbędne kilogramy, zwiększyć wydolność płuc, poprawić kondycję. Wygodne buty i odpowiedni strój wystarczą do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z bieganiem.

Można robić to na świeżym powietrzu, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają. Możliwe jest też trenowanie na bieżni, co będzie lepszym rozwiązaniem niż bieganie po twardym chodniku przy ulicy pełnej spalin. W zależności od pogody, nastroju, stanu zdrowia i możliwości, wybór padnie na bieganie na zewnątrz lub w pomieszczeniu.

Bieganie na świeżym powietrzu ma wiele zalet, można dotlenić organizm, upajać się pięknymi widokami. Stanowi to świetny sposób na urozmaicenie treningu, bo do dyspozycji są rozmaite trasy, możliwe jest zmienienie scenerii. Spory wybór dotyczy również terenu, dla stóp optymalne jest bieganie po naturalnym podłożu, czyli przykładowo leśnej ścieżce. Nierówne podłoże stanowi dodatkowe wyzwanie. Jeśli ktoś pragnie zbliżyć się do natury, zahartować organizm i zaangażować wiele partii mięśniowych, to warto biegać na zewnątrz. Sprzyja to również wzmocnieniu kości ze względu na oddziaływanie na nie większej grawitacji. W przypadku biegania na świeżym powietrzu nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów, można uprawiać sport z dala od tłumów, wyciszyć się. Oczywiście niesprzyjające warunki atmosferyczne i zanieczyszczone powietrze nie sprzyjają bieganiu na zewnątrz. Uważać należy również po zmierzchu.

Przy kiepskiej pogodzie i smogu lepszym rozwiązaniem jest bieganie na bieżni. Można to robić zarówno za dnia, jak i nawet nocą, niezależnie od klimatu. Bieżnie są wyposażone w funkcje dodatkowe typu mierzenie spalonych kalorii i przebytych kilometrów, kontrola tempa. Jest to dobre rozwiązanie dla osób po kontuzjach, które stopniowo powracają do aktywności fizycznej. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w amortyzowane pasy, które odciążają stawy, absorbują wstrząsy. Bieganie po twardych chodnikach i asfalcie jest wręcz niekorzystne. Przyczynia się do bolących stawów i zwiększa ryzyko kontuzji. Dla niektórych osób bieganie na bieżni może być jednak dosyć nudnym zajęciem, ponadto angażowanych jest mniej grup mięśniowych.